T.C. Millî Eğitim Bakanlığı
Doküman Yönetim Sistemi
İçerik Ayrıntı
EngelsizDYS Projesi "eTR Özel Ödülü" nü kazandı

Millî Eğitim Bakanlığının tüm teşkilatlarında ve 52 bin kurumda 144 bin kullanıcı tarafından kullanılan Doküman Yönetim Sistemi'nin (DYS) görme engelliler tarafından kullanılabilmesi amacıyla geliştirilen EngelsizDYS Projesi TÜSİAD ve Türkiye Bilişim Vakfı tarafından düzenlenen "14. eTürkiye (eTR) Yarışması"nda özel ödüle layık görüldü.

14. eTürkiye (eTR) Ödülleri" Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde gerçekleştirilen törenle sahiplerini buldu. Doküman Yönetim Sistemi'nin (DYS) görme engelliler tarafından kullanılabilmesi amacıyla geliştirilen EngelsizDYS Projesi özel ödüle layık görüldü. Millî Eğitim Bakanlığı adına ödülü Bilgi İşlem Dairesi Başkanı Özgür Türk aldı.

TÜSİAD ve Türkiye Bilişim Vakfı tarafından 2003 yılından beri düzenlenen eTR Ödülleri, Türkiye´nin Avrupa Birliği´ne uyum sürecinde rekabeti artırıcı, bilgiye dayalı, e-hizmetlere odaklanmış dönüşümünü hızlandırmak amacıyla her yıl kamu alanında fark yaratan projelere veriliyor.

EngelsizDYS Projesi nedir?

EngelsizDYS Projesi ile DYS'nin erişilebilir hale getirilmesi hedeflenirken, görme engelli personelin DYS'nin tüm fonksiyonlarını kolayca kullanabilmeleri amaçlanıyor.

Yaklaşık bir yıl süren proje kapsamında DYS'nin tüm ana ve alt ekranları, bu ekranlarda yer alan 2 binden fazla bileşen gözden geçirildi. DYS'de yapılması gereken senaryolar derlendi ve bu senaryolarda yapılması gereken 700'den fazla eylem tespit edildi. Bu eylemlerin yerine getirilmesinde görme engellilerin erişimini engellediği tespit edilen 900'den fazla problem güncellemeler yapılarak giderildi. DYS'nin kullanımını kolaylaştıran 600 civarında klavye kısa yol tuş kombinasyonu tanımlandı. Gelinen noktada görme engelli personel açısından DYS uygulaması erişilebilir duruma getirildi. Programın tüm özellikleri, ekran okuyucu programlar aracılığıyla kullanılabiliyor.


Bilgi İşlem Dairesi Başkanı Sayın Özgür TÜRK ödül alırken Tören sonrası Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı yöneticileri, DYS Yazılım Ekibi ve Erişilebilirlik Danışmanı Hasan ÖZDEMİR
Tören sonrası Daire Başkanımız Hamdi İÇER , DYS Yazılım Ekibi ve Erişilebilirlik Danışmanı Hasan ÖZDEMİR

16/05/2017
eTR Ödüllerinde Engelsiz DYS Ödül Aldı
Evrak Sorgu
DYS Eğitim
Sıkça Sorulan Sorular
Kılavuz
İletişim
OSZAR »